SATELITI - OČI I UŠI U SVEMIRU

SPACE SHUTTLE

Povratak na početnu stranicu

U IZRADI ...

 

 

Space Shuttle - Raketoplan za višestruku upotrebu

Kad Wernher von Braun javno govori o letu na Mjesec, Skyrocket, pokusna letjelica američkog mornaričkog zrakoplovstva, već leti na visini od 24 kilometra brzinom gotovo dvostruko većom od brzine zvuka. Avion X-1 koji 1947. po prvi put probija zvučni zid služi za istraživanja uvjeta leta pri brzinama većim od 1 maha (nešto više od 1000 km/h), a novi prototip X-2 obećavao je povesti čovjeka i brže od 2 maha. Pa ipak, koncem 1951, javnost još uvijek teško prihvaća mogućnost izgradnje velikih svemirskih letjelica. Projektil Redstone, tek kratko vrijeme u rukama vojske, imao je masu od 28 tona, a njegov jedini raketni motor razvija potisak od 34 tone; o Jupiteru će se početi govoriti tek za nekoliko godina. No von Braun je već bio mnogo dalje i od koncepta rakete Atlas koja će nastati koncem desetljeća i imati masu veću od 100 tona. Za izgradnju prototipa svemirske stanice u putanji oko Zemlje njemački je raketni stručnjak predlagao brod visok 81 metar, mase 7 tisuća tona. Noseći 36 tona tereta podigao bi se na 51 raketnom motoru sa zajedničkim potiskom od 14 tisuća tona. Drugi stupanj rakete proradio bi na visini od 40 kilometara, paleći svoja 34 motora s potiskom od 1750 tona. Ovaj bi stupanj istrošio gorivo na visini od 64 kilometra, i nakon toga, poput prethodnog, pao natrag na Zemlju. Treći, i posljednji, stupanj bio bi krilati transporter s posadom na vrhu, tjeran s pet raketnih motora ukupnog potiska od 220 tona. Na koncu svog puta stigao bi u eliptičnu putanju s najnižom točkom od 102 km, a najvišom od 1730 km iznad Zemlje.

Tridesetak godina kasnije, krilati svemirski transporter gotovo jednakih osobina kakve je još 1951. zamislio von Braun, stajat će uz lansirni toranj svemirskog centra Kennedy na Cape Canaveralu. Napredak tehnologije i istraživanja svojstava tvari učinit će da ukupna masa pri uzlijetanju bude svega trećina onoga što je nekad smislio njemački raketni stručnjak. To je Space Shuttle, ili »svemirski taksi«, kako ga popularno zovemo. Umjesto 90 motora koliko je trebao imati model iz 1951, koristi svega sedam! No stari je krilati transporter trebao biti tek prvi korak prema velikoj svemirskoj stanici izgrađenoj u zemljinoj putanji, kao i prema brodu za let na Mjesec također sastavljenom u svemiru. Ta letjelica imala bi masu od 4370 tona, a oprema za izgradnju stigla bi u 120 letova transportera. Ekspediciju na Mjesec sačinjavala bi tri takva svemirska broda, s posadom od pedesetak članova. Sve u svemu, više od 13 tisuća tona potrebnog materijala bi poletjelo sa zemlje.

NASA neprekidno ima na umu izgradnju svemirske stanice koja ne može postati stvarnost, tvrde stručnjaci, tako dugo dok ne bude postojao krilati transporter za jeftinije prebacivanje tereta i osoblja sa Zemlje u orbitu i natrag. Uskoro po prvom spuštanju na Mjesec, dakle sredinom 1969, u vrijeme dok se izrađuju planovi i studije za izradu svemirske stanice, Nixonova administracija obavještava NASU da će u budućnosti morati računati na mnogo manja sredstva. Shvaćajući da će nakon desetljeća uspješnog prisustva u svemiru ostati bez programa s posadom, NASA pokušava iskoristiti transporter za neke druge svrhe.

Činilo se da ni u kom slučaju neće biti dovoljno novca za orbitalnu stanicu i teretni raketoplan, pa se civilna uprava svemirskih letova odlučuje za planove koji će u prvo vrijeme omogućiti izradu transportera, a u jednom kasnijem razdoblju i velike stanice. Koncem 1971. godine preliminarni su planovi završeni, pa se odlazi u Bijelu kuću po odobrenje za početak projekta; Ured za upravljanje i budžet (Office of Management and Budget) koči NASU na svakom koraku, bojeći se skupog programa sličnog Apollu koji će žderati državni novac.

James C. Fletcher, upravitelj NASE, posjećuje predsjednika Nixona u ljetnikovcu i 5. siječnja 1972. dobiva dozvolu za početak projekta. Novi će se svemirski transporter zvati Space Shuttle, a za desetak godina zamijenit će cjelokupni inventar postojećih raketa-nosača. Umjesto posluživanja velike orbitalne stanice, za koju NASA nije uspjela dobiti podršku, raketoplan će u svemir nositi svaki satelit i sondu što polazi sa Zemlje. U protekle dvije godine NASA prenosi svoje ideje ratnom zrakoplovstvu, nastojeći osigurati podršku za program koji joj se činio jedinom prilikom za održavanje letova s posadom. Vojni su stručnjaci u transporteru konačno vidjeli ono za što su se borili već dugo vremena, i što im je bilo oduzeto gašenjem programa Dyna-Soar i kasnije orbitalne stanice s posadom (MOL). Na nekoliko sastanaka stručnjaci NASE i zrakoplovstva dogovaraju osobine pogodne obim stranama, te konačno pristaju na nosivost od najmanje 29,5 tona i domet od 2.700 km prilikom povratka iz orbite.

Ova posljednja udaljenost jednaka je onoj koju će Shuttle morati prevaliti do mjesta spuštanja ukoliko načini samo jedan obilazak Zemlje: u 90 minuta ravnina putanje se pomakne 2.700 km od točke lansiranja, a ratno je zrakoplovstvo planiralo letove u kojima se raketoplan vraća na Zemlju poslije samo jednog kruženja oko planeta. Upravo zato je letjelica morala imati dvostruko delta-krilo ispod 18,3 m dugog i 4,6 m širokog prostora za teret. Krila su potrebna kako bi letjelica mogla skrenuti nalijevo ili nadesno za zadanih 2.700 km.

Na raspisanom natječaju pobjeđuje tvrtka Rockwell International, pa u srpnju 1972. godine potpisuje ugovore za proizvodnju. Prvi Shuttle, Enterprise, završen je u rujnu 1976. godine. No, nikad nije poletio u svemir, nije dapače imao ni raketne motore, već je služio za pokusna spuštanja. U zrak je odlazio na leđima pregrađenog Boeinga 747.

Svaki će Shuttle barem stotinu puta poći u zemljinu putanju, a da bi se sigurno vratio morao je imati toplinsku zaštitu. Upravo se po tome nova letjelica razlikovala od svih dotadašnjih koje su samo jednom odlazile u svemir i eventualno se iz njega vraćale. Osim toga, tri raketna motora letjelice koriste se također mnogo puta, a snagom potiska se upravlja, pa ubrzanje nikad nije preveliko. To omogućuje da u svemir dođu i stručnjaci koji nisu prethodno izvježbani poput astronauta. Zaštitu od topline prilikom ulaska u atmosferu pruža više od 30 tisuća »pločica« prilijepljenih o vanjsku oplatu. Ovaj je štit, na principu brzog isijavanja topline, sasvim različit od ranijih koji su se za vrijeme spuštanja ljuštili i sa sobom odnosili suvišak energije. Osim toga, trajan je koliko i letjelica.

Prvi »pravi« Shuttle, Columbia, stigao je u svemirski centar Kennedy 1979, a njegov je djevičanski let započeo 12. travnja 1981 - točno dvadeset godina nakon polaska Jurija Gagarina u svemir. Prilikom uzlijetanja sa stražnjeg dijela trupa otpada nekoliko zaštitnih pločica, a kako posada nije mogla vidjeti što se dogodilo na donjoj strani, u pomoć se poziva jedan od obavještajnih satelita KH-11 koji prilazi dovoljno blizu za provjeru. Na sreću, sve je bilo sasvim u redu i raketoplan je mogao započeti povratak. Dva dana poslije lansiranja Columbia se vraća u zrakoplovnu bazu Edwards, i nakon prebacivanja na Cape Canaveral ponovno polijeće 12. studenog iste godine, te tako postaje prva letjelica s posadom što se vratila u zemljinu putanju. Tijekom godine 1982. obavljena su još dva pokusna leta, i mora se reći da oni nisu zadavali nikakvih ozbiljnih teškoća. Kako je Shuttle u osnovi civilni projekt, i kako postoje točna razgraničenja koja zabranjuju korištenje civilne opreme u vojne svrhe, pronađen je način koji će zadovoljiti Kongres i vlade drugih zemalja.

Većina Shuttle letova započinje u svemirskom centru Kennedy na Floridi, koristeći opremu za lansiranje preostalu iz Apollo programa, no od 1986. ponekad će se polaziti iz zrakoplovne baze Vandenberg u Kaliforniji. Razlog za postojanje dva lansirna mjesta je propis koji zabranjuje prelijetanje naseljenih područja. Cape Canaveral, na istočnoj obali Floride, nije pogodan za putanje s nagibom većim od 57 stupnjeva. Letovi u polarne ili sa Suncem sinkronizirane putanje moraju krenuti iz Kalifornije prema jugu. Lansiranje iz baze Vandenberg počet će tek tada kad se ustanovi da letjelice mogu podnijeti povećane stresove potrebne prilikom polaska u polarnu orbitu.

Drugi Shuttle, Challenger, isporučen je NASA-i tokom 1982, treći, Discoverer, završen je 1983, a četvrti, Atlantis, stigao je u Kennedy centar tijekom 1985. Drugi raketoplan ima veću nosivost od Columbije jer su mu pojačani raketni motori, tako da iz Cape Canaverala u putanju može ponijeti oko 32 tone tereta, odnosno 20 tona iz baze Vandenberg u polarnu putanju. Ali NASA još uvijek nije posve zadovoljna sadašnjim osobinama, pa povećavanjem snage motora i korištenjem lakših materijala nastoji proširiti mogućnosti prijevoza. Većina letova nosi civilne terete, no u budućnosti će oko četvrtina ukupnog broja biti vojne misije u kojima će sudjelovati samo osoblje ratnog zrakoplovstva. Teret se nikad neće miješati, bit će ili potpuno civilni ili potpuno vojni. Ove posljednje letove plaćat će zrakoplovstvo, a kontrola će se obavljati iz CSOC centra u Koloradu kako bi se sačuvao potrebni stupanj tajnosti.

Shuttle je konstruiran za postavljanje masivnih tereta u nisku putanju, i s minimalnim opterećenjem dostiže visinu od najviše 1000 km; nalazi li se u spremniku opreme maksimalne mase, neće se podignuti više od 400 km. Za osnovne zadatke letova to je posve dovoljno. Raketoplan ni u kom slučaju ne može stići u srednje ili stacionarne putanje. Za potrebe lansiranja sve većeg broja satelita što odlaze u visoke putanje, stručnjaci ratnog zrakoplovstva SAD razvijaju dodatni raketni motor na kruto gorivo, tzv. inercijski gornji stupanj (Inertial Upper Stage, IUS). Pričvršćen uz satelit još na Zemlji, on čeka na trenutak dok Shuttle ne stigne u orbitu. Kako zauzima relativno malo prostora, vrlo je ekonomičan. Kad se otvore vrata spremnika, dugom mehaničkom rukom letjelica se izvlači i ostavlja da lebdi par metara od raketoplana. Paljenjem manevarskih motora Shuttle se odmiče na sigurnu udaljenost, aktivira se IUS i odnosi satelit u odgovarajuću putanju. Kad stigne na visinu od 36 tisuća kilometara, ponovnim paljenjem motora orbita se iz eliptične pretvara u kružnu. Maksimalna nosivost iznosi 2,5 tone, no za podizanje većih tereta moguće je povezati dva lUS-a.